• 03lis
          • "Jodła Papieska"

            Dnia 3.11.2021 przedstawiciele klas I-VIII udali się do pomnika pamięci papieża Jana Pawła II " Jodły Papieskiej" w pobliżu Szkoły Podstawowej w Radkowicach. Uczniowie wraz z nauczycielem religii p. Barbarą Malicką zapalili znicz o odmowii modlitwę za wszystkich zmarłych, a przede wszystkim za papieża Jana Pawła II, by uczcić ich pamięć oraz tradycję związaną z miesiącem listopadem i Dniem Wszystkich Świętych.

      • 03lis
          • CodeWeek

            W dniach 9 - 24 października 2021 odbyła się kolejna edycja CodeWeek czyli Europejskiego Tygodnia Kodowania. CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa rywalizują w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. W tym roku nasza szkoła przystąpiła do Europejskiego Tygodnia Kodowania CODE WEEK. W dniach od 19 października do 21 października 2021 roku uczniowie Szkoły aktywnie uczestniczyli w tym europejskim wydarzeniu. W trakcie trwania Tygodnia Kodowania uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wielu ciekawych zajęciach promujących idee kodowania. Uczniowie klasy IV -VIII w ramach zajęć z informatyki ćwiczyli i rozwijali umiejętności logicznego myślenia oraz kodowania bez komputera poprzez rozkodowanie obrazków, kodowanie kolorami, dyktanda graficzne. Uczniowie również kodowali proste programy wykonujące rysunki lub proste gry zręcznościowe w programie Scratch.
            ​​​​​​​Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli zrealizować więcej wydarzeń w ramach CODE WEEKu.

      • 02lis
      • 29paź
          • "Szkoła pamięta"

            "Szkoła pamięta" to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii- tej ogólnonarodowej i lokalnej. 

            Oto relacja ze zrealizowanych działań przez Przedszkolaków i Uczniów klas I-VIII.

            Plakat i prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji świąt zadusznych:

            Spotkanie z osobą popularyzującą historię regionu:

      • 27paź
          • Szanowni Rodzice i Opiekunowie,

            Przypominamy Państwu, iż nasza szkoła uczestniczy w obecnym roku szkolnym, w unijnym Programie dla szkół, który jest realizowany przy współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa. Jest to program edukacyjny, dzięki któremu, w atrakcyjny sposób, dzieci uczą się zasad zdrowego odżywiania, regularnie spożywając w szkole dostarczane im owoce i warzywa oraz mleko i produkty mleczne oraz realizując w ramach Programu działania edukacyjne.

            W związku z uczestnictwem w Programie, do szkoły dostarczane są owoce i warzywa oraz mleko i produkty mleczne , które następnie są udostępniane dzieciom w klasach I-V.

            W I semestrze roku szkolnego 2021/2022 dzieci uczestniczące w Programie otrzymają, co najmniej 2 razy w tygodniu, przez 10, 11 albo 12 wybranych tygodni, łącznie:

            • 38 porcji świeżych owoców i warzyw oraz soki owocowe,
            • 34 porcje mleka i produktów mlecznych.

            Do dzieci w ramach Programu w bieżącym semestrze trafią następujące produkty: jabłka, gruszki, śliwki, soki owocowe, marchewki, rzodkiewki, papryka słodka, kalarepa, pomidorki oraz mleko białe, serki twarogowe, jogurty i kefiry naturalne.

            Każdy rodzic lub opiekun dziecka powinien zapoznać się z zasadami Programu, w tym z powyższym katalogiem dostarczanych produktów i wyrazić zgodę na udział dziecka w Programie, do czego serdecznie Państwa zachęcamy. Dostawca zobowiązany jest dostarczyć ww. produkty do szkoły gotowe do spożycia przez dzieci, czyste, a w przypadku gdy jest to wymagane, pokrojone i odpowiednio zapakowane. Po dostarczeniu produktów przez dostawcę, nim zostaną one udostępnione dzieciom, ich jakość sprawdzana jest również przez pracowników szkoły. Mając na uwadze zarówno aspekty edukacyjne, jak również konieczność zachowania właściwej jakości, w tym ciągu chłodniczego, produkty te powinny zostać spożyte przez dzieci w szkole po ich udostępnieniu i nie powinny być zabierane przez uczniów do domów. Jakość świeżych owoców i warzyw (pokrojonych i zapakowanych) lub produktów mlecznych, przetrzymywanych w temperaturze pokojowej przez kilka godzin w plecaku szkolnym ulega pogorszeniu co często powoduje, że nie nadają się one do spożycia przez dzieci. W przypadku, gdy taka sytuacja będzie miała miejsce prosimy o Państwa reakcję i wsparcie w rozmowie z dziećmi, tak aby zachęcić je do wspólnego spożywania świeżych produktów w szkole, razem z rówieśnikami. Przykład kolegów i koleżanek jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na skuteczność Programu i kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych. Zachęcamy Państwa również do wspólnego kontynuowania w środowisku domowym zdrowego odżywiania i aktywnego stylu życia, co niewątpliwie wzmocni skuteczność Programu, a przy tym będzie inwestycją w zdrowie całej rodziny.

            Wszelkie informacje dotyczące Programu, w tym wykaz zatwierdzonych dostawców, dostępne są na stronie internetowej Programu dla szkół https://www.programdlaszkol.org/.

            Jednocześnie wszelkie uwagi dotyczące realizacji Programu prosimy zgłaszać   na    adres    mailowy    programdlaszkol@kowr.gov.pl    oraz do właściwego miejscowo Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

      • 27paź
      • 27paź
      • 25paź
          • Drodzy Rodzice!!!

            W związku z informacjami o przypadkach wszawicy w placówkach oświatowych, prosimy o regularne sprawdzanie czystości głów dzieci, zwłaszcza u dziewczynek z długimi włosami (najlepiej aby włosy były związane i spięte). Higiena i dbałość o regularną kontrolę pozwoli na uniknięcie ew. problemu.

            Wszawica to choroba zakaźna o bardzo inwazyjnym charakterze, dlatego ważne jest wczesne zauważenie problemu i profilaktyka. Mamy nadzieję, że u nas nie dojdzie do rozwoju tej choroby u dzieci, ale do tego jest konieczne Państwa zaangażowanie i profilaktyka. Dziękujemy.

            wszawica_BROSZURA_A5(1).pdf​​​​​​​

      • 24paź
          • Termin webinarium „Wybieraj Bezpieczną Żywność” #EUChooseSafeFood

            Przesyłamy link do webinarium kampanii Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) i Państwowej Inspekcji Sanitarnej pod hasłem„Wybieraj Bezpieczną Żywność” #EUChooseSafeFood, skierowanego do rodziców i opiekunów dzieci i młodzieży, kadry pedagogicznej jak też wszystkich, zainteresowanych tematyką zdrowego odżywiania osób.

            Celem  webinarium jest zwiększenie wiedzy społeczeństwa na temat roli nauki w zapewnieniu bezpieczeństwa żywności, jak też zachęcenie społeczeństwa do dokonywania świadomych wyborów żywieniowych.

            Webinarium „Wybieraj Bezpieczną Żywność” #EUChooseSafeFood zostanie przeprowadzone na platformie MS TEAMS, dwukrotnie - w dniach 27.10. i 28.10.2021, w godzinach 17.00 - 17.50

            Link do webinarium będzie aktywny w dniach 27 i 28.10.2021, w godz. 16.55 - 18.00:

            https://bit.ly/3aZcHpS

            Podczas spotkania zostaną przedstawione prezentacje specjalistów Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH - Państwowego Instytutu Badawczego dot. bezpieczeństwa żywności, higieny przygotowywania posiłków, dodatków do żywności.

            Program webinarium „Wybieraj Bezpieczną Żywność” #EUChooseSafeFood:

            17.00 - rozpoczęcie spotkania, Łukasz Fronk - Powiatowa Stacja Sanitarno -Epidemiologiczna w Kielcach
            17.05 - 17.20 - prezentacja "HIGIENA ŻYWNOŚCI", dr Elżbieta Maćkiw, NIZP PZH - Państwowy Instytut Badawczy
            17.20 - 17.40 - prezentacja "SUBSTANCJE DODATKOWE DO ŻYWNOŚCI", mgr inż. Joanna Gajda- Wyrębek, NIZP PZH - Państwowy Instytut Badawczy
            17.40 - 17.50 - "Misja EFSA", dr Katarzyna Floryanowicz - Czekalska, Kier. Punktu Koordynacyjnego EFSA w Głównym Inspektoracie Sanitarnym
            17.50 - zakończenie

            Zapraszamy do udziału w webinarium.

            Z poważaniem

            Łukasz Fronk
            Oddział Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej
            PSSE w Kielcach
            tel. kontaktowy 887435439

      • 19paź
      • 13paź
          • Pasowanie na Przedszkolaka i Ucznia

            12 października 2021r. najmłodsze dzieci z Oddziału Przedszkolnego oraz najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej w Radkowicach dołączyły do pełnoprawnej społeczności przedszkolnej i szkolnej.

            Na tle pięknej dekoracji przedszkolaki z grupy "Rybki" i Pierwszoklasiści zaprezentowali przygotowany program artystyczny. Doskonałym występem udowodnili, że są gotowi do wspólnej zabawy i sumiennej nauki. Po części artystycznej złożyli uroczyste ślubowanie, a pani Dyrektor dokonała aktu pasowania na przedszkolaka i ucznia.

      • 13paź
      • 11paź
      • 04paź
      • 04paź
          • Szanowni Mieszkańcy

            Gmina Chęciny przystępuje do opracowania kluczowego gminnego dokumentu strategicznego tj. Strategii Rozwoju Gminy Chęciny na lata 2022-2030. Strategia będzie dokumentem, który wskazuje kierunki rozwoju społecznego, gospodarczego i przestrzennego gminy, pozwala sięgnąć po środki finansowe na ważne projekty m.in. z zakresu szeroko pojętej infrastruktury społecznej w nowej perspektywie unijnej, a co więcej za pomocą przeprowadzonych konsultacji (ankiety) pozwala poznać najpilniejsze potrzeby mieszkańców.

            W związku z powyższym, zwracam się do Państwa z prośbą o czynny udział w badaniu ankietowym.

            mgr inż. Robert Jaworski

            Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny

            Ankieta dostępna jest on-line:

            https://ankieta.deltapartner.org.pl/strategia_rozwoju_gminy_checiny

            Istnieje możliwość złożenia także wersji papierowej, szczegóły na www.checiny.pl

      • 04paź
          • List Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej

            Warszawa, 01.09.2021 r.

            Drodzy Uczniowie!

             

            Z 1 września rozległ się dzwonek rozpoczynający kolejny rok szkolny. Dzień szczególny, ponieważ wreszcie możecie wrócić do swoich klas. Ostatni rok zdalnej nauki na pewno był dla Was ciężki.

            Pandemia zaburzyła nie tylko Waszą edukację, ale i dorastanie wśród rówieśników. Koronawirus, uśpiony przez lato, wciąż stanowi zagrożenie dla Waszej swobody.

            Możecie nie dopuścić do ponownego zamknięcia szkół. Możecie zadbać o to, że będziecie mogli  bezpiecznie  wychodzić  po  zajęciach  ze  znajomymi  czy  wyjeżdżać  na   obozy   lub wycieczki.

            Odpowiedzią są szczepienia.

            Porozmawiajcie z rodzicami i opiekunami. Wyjaśnijcie, że nie możecie pozwolić na kolejną izolację, że chcecie normalnie dojrzewać.

            Od  szczepień  zależy  nie   tylko  Wasze  zdrowie   czy  bezpieczeństwo  Waszych  bliskich  i przyjaciół, ale i Wasz rozwój oraz przyszłość.

            Macie głos.

             

            Z wyrazami szacunku
            Andrzej Matyja

            Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej

             

             

            Warszawa, 01.09.2021 r.

            Drodzy Rodzice!

             

            Zdrowie i życie Waszych dzieci jest w Waszych rękach. To zdanie nabiera jeszcze większego znaczenia ze względu na niemalejące zagrożenie nadejścia czwartej fali koronawirusa.

            Poprzednia była tragiczna w skutkach. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2021 roku zmarło prawie 50 000 osób, z czego większość na COVID-19 lub jego powikłania. Zdaję sobie sprawę, że zaufanie do szczepień buduje się latami, ale to właśnie szczepienia pozwoliły nam zwalczyć ostatni atak pandemii, a kilkadziesiąt lat temu inne poważne choroby zakaźne. Bez nich byłoby to niemożliwe.

            Obecnie pandemia wyhamowała dzięki sprzyjającej letniej aurze. Ma ona jednak charakter cykliczny. Czas trwania i zasięg każdej fali zmniejszają nasze działania, w tym szczególnie szczepienia.

            Odczyny poszczepienne występują rzadko. Stanowią  wyjątki  i  są  niczym  w  porównaniu do powikłań po zachorowaniu na COVID-19. To ich powinniśmy się obawiać, bo to one mają wpływ na jakość życia, a rekonwalescencja jest ciężka i długa.

            Zobaczcie, jak na rozwój Waszych dzieci wpłynęło  zamknięcie  szkół. Ucierpiały  na tym   ich edukacja i dojrzewanie. Przypomnijcie sobie ich zdalną naukę i własną pracę z domu.

            To Wy podejmujecie decyzję o zaszczepieniu Waszych niepełnoletnich dzieci. Podejmijcie tę, dzięki której ich przyszłość, nasza przyszłość, będzie bezpieczna.

            Zaszczepcie siebie i ich, abyśmy wszyscy mogli wrócić do normalności i swobodnego życia.

             

            Z wyrazami szacunku
            Andrzej Matyja
            Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej

      • 04paź
          • Prężnie działający Wolontariat w SP w Radkowicach

            Wolontariusze ze Szkoły Podstawowej w Rakowicach w dniach 1-3.10.2021r. ciężko pracowali, podczas zawodów sportowych o III Puchar Polski Kadetów i Kadetek
            w Chęcinach.
            Maria Pobocha zajęła miejsce przy stoliku sedziowskim, natomiast Mateusz i Krzysztof Zatora uświetlili otwarcie zawodów wspaniałą grą na gitarze i perkusji. Ogromne podziękowania od Klubu Zapaśniczego Znicz Chęciny. 
            Pani Dyrektor Jolanta Mróz otrzymała nagrodę uznania za wieloletnią współpracę z LKS Znicz Chęciny.

      • 04paź
          • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

            Dnia 1 października 2021 r. odbył się w naszej szkole XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia pod hasłem „Młodzi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają”.

            Z tej okazji m.in. zorganizowano konkurs sprawdzający umiejętność tabliczki mnożenia, który przebiegał w II etapach. W czwartek spośród uczniów naszej szkoły wyłoniono Mistrzów Tabliczki Mnożenia poszczególnych klas szkoły podstawowej. W klasie III mistrzem została Karolina Rylska, w klasie IV Patryk Krzywicki, w klasie V Amelia Matysiak, w klasie VI Natalia Chabik, w klasie VII Katarzyna Król, a w klasie VIII Maria Pobocha.

            W piątek Dzień Tabliczki Mnożenia oficjalnie rozpoczęła Pani Dyrektor Jolanta Mróz. Następnie Mistrzowie Tabliczki Mnożenia przystąpili do II etapu konkursu. Królowa Tabliczki Mnożenia została Maria Pobocha z klasy VIII. 

            Następnie wszyscy uczniowie klas III - VIII wzięli udział w podchodach matematycznych. Zostali podzieleni na 8 grup. Każda drużyna miała swoja unikatowa nazwę. Ich zadaniem było odwiedzenie 12 stacji zadaniowych, które zostały umieszczone w holu naszej szkoły. Przy każdej stacji uczniowie musieli rozwiązać zadanie. Tylko poprawna odpowiedz przeprowadzała uczestników przez wszystkie stacje w odpowiedniej kolejności. Na koniec zabawy każda grupa miała za zadanie pokolorować sowę- Logo ŚDTM.

            Ponadto uczniowie mogli wykazać się sprawnością rzutów piłką do kosza oraz skakania na skakance, a przy tym popisać się umiejętnością posługiwania się tabliczką mnożenia w różnych sytuacjach.

            Wśród uczniów Szkoły powołano Komisję Egzaminacyjną, która została zaopatrzona w losy. Jej zadaniem było przepytywanie starszych i młodszych kolegów oraz dorosłych ze znajomości tabliczki mnożenia. Chętni uczniowie Szkoły, którzy bezbłędnie udzielili odpowiedzi na 5 przykładów z mnożenia lub dzielenia otrzymywali pamiątkowe certyfikaty zdanego egzaminu. Najwięcej losów w tegorocznej akcji zdobyły uczennice klasy IV: Gabriela Mazur Amelia Adamczyk, które otrzymały pamiątkowe certyfikaty i drobne upominki.

            Komisja przetestowała również Dyrektora Szkoły, p. Jolantę Mróz, nauczycieli oraz pracowników Szkoły. Oczywiście wszyscy bez problemu otrzymali tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia.

            Na zakończenie Pani Dyrektor wraz z koordynatorem, nauczycielką matematyki, p. Iwoną Łataś wręczyły uczniom dyplomy i rozdały upominki. Ten dzień upłynął nam w miłej atmosferze, a uczniom pokazał, że możemy uczyć się tabliczki mnożenia poprzez zabawę. Za udział w akcji i popularyzowanie matematyki wśród uczniów Szkoła Podstawowa w Radkowicach otrzymała certyfikat.

            Gratulujemy Królowej Tabliczki Mnożenia, wszystkim Mistrzom i Ekspertom oraz dziękujemy za udział Egzaminatorom i uczestnikom.

            I. Łataś

      • 28wrz
          • Europejski Dzień Języków

                      Dzień  26 września jest dniem szczególnym dla wszystkich, którzy uczą się języków obcych oraz tych, którzy tych języków nauczają. 26 września to Europejski Dzień Języków. Jego idea służy promocji bogactwa kulturowego Europy i jest okazją, by zachęcać ludzi – bez względu na wiek – do nauki języków obcych. 

            W naszej szkole germanistka p. E.Jamka przygotowała uczniom klasy 7 i 8 różne quizy i zagadki językowe, które dotyczyły m.in. znajomości znanych budowli, flag czy podstawowych zwrotów w danym języku. Podsumowując trzeba zaznaczyć, że mamy prawdziwych POLIGLOTÓW!!!

            Włącz się w święto wielojęzycznej Europy!

      • 22wrz