Firma SZKOLTEX Daniel Sochacki organizuje obowiązkowe szkolenie skierowane do rolników z Gminy Chęciny w zakresie stosowania środków ochrony roślin.
Aktualności
- 27paź
Uwaga rolnicy!
- 27paź
Jesienny spacer
Nowa galeria Jesienny spacer została dodana do albumu fotograficznego
12
- 25paź
Drodzy Rodzice!!!
W związku z informacjami o przypadkach wszawicy w placówkach oświatowych, prosimy o regularne sprawdzanie czystości głów dzieci, zwłaszcza u dziewczynek z długimi włosami (najlepiej aby włosy były związane i spięte). Higiena i dbałość o regularną kontrolę pozwoli na uniknięcie ew. problemu.
Wszawica to choroba zakaźna o bardzo inwazyjnym charakterze, dlatego ważne jest wczesne zauważenie problemu i profilaktyka. Mamy nadzieję, że u nas nie dojdzie do rozwoju tej choroby u dzieci, ale do tego jest konieczne Państwa zaangażowanie i profilaktyka. Dziękujemy.
wszawica_BROSZURA_A5(1).pdf
- 24paź
Termin webinarium „Wybieraj Bezpieczną Żywność” #EUChooseSafeFood
Przesyłamy link do webinarium kampanii Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) i Państwowej Inspekcji Sanitarnej pod hasłem„Wybieraj Bezpieczną Żywność” #EUChooseSafeFood, skierowanego do rodziców i opiekunów dzieci i młodzieży, kadry pedagogicznej jak też wszystkich, zainteresowanych tematyką zdrowego odżywiania osób.
Celem webinarium jest zwiększenie wiedzy społeczeństwa na temat roli nauki w zapewnieniu bezpieczeństwa żywności, jak też zachęcenie społeczeństwa do dokonywania świadomych wyborów żywieniowych.
Webinarium „Wybieraj Bezpieczną Żywność” #EUChooseSafeFood zostanie przeprowadzone na platformie MS TEAMS, dwukrotnie - w dniach 27.10. i 28.10.2021, w godzinach 17.00 - 17.50.
Link do webinarium będzie aktywny w dniach 27 i 28.10.2021, w godz. 16.55 - 18.00:
Podczas spotkania zostaną przedstawione prezentacje specjalistów Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH - Państwowego Instytutu Badawczego dot. bezpieczeństwa żywności, higieny przygotowywania posiłków, dodatków do żywności.
Program webinarium „Wybieraj Bezpieczną Żywność” #EUChooseSafeFood:
17.00 - rozpoczęcie spotkania, Łukasz Fronk - Powiatowa Stacja Sanitarno -Epidemiologiczna w Kielcach
17.05 - 17.20 - prezentacja "HIGIENA ŻYWNOŚCI", dr Elżbieta Maćkiw, NIZP PZH - Państwowy Instytut Badawczy
17.20 - 17.40 - prezentacja "SUBSTANCJE DODATKOWE DO ŻYWNOŚCI", mgr inż. Joanna Gajda- Wyrębek, NIZP PZH - Państwowy Instytut Badawczy
17.40 - 17.50 - "Misja EFSA", dr Katarzyna Floryanowicz - Czekalska, Kier. Punktu Koordynacyjnego EFSA w Głównym Inspektoracie Sanitarnym
17.50 - zakończenieZapraszamy do udziału w webinarium.
Z poważaniem
Łukasz Fronk
Oddział Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej
PSSE w Kielcach
tel. kontaktowy 887435439
- 19paź
Kampania „Wybieraj Bezpieczną Żywność”
Prosimy o zapoznanie się z informacjami na temat kampanii „Wybieraj Bezpieczną Żywność”
Link - https://campaigns.efsa.europa.eu/EUChooseSafeFood/#/index-pl .
Jednocześnie informujemy, że w ramach realizacji kampanii, w przyszłym tygodniu planowane jest przeprowadzenie webinarium dla rodziców i opiekunów, dotyczące założeń kampanii „Wybieraj Bezpieczną Żywność” #EUChooseSafeFood, higieny przechowywania żywności i przygotowywania posiłków, jak też dodatków do żywności. O szczegółach i godzinie przeprowadzenia webinarium poinformujemy Państwa w kolejnej wiadomości.
- 13paź
Pasowanie na Przedszkolaka i Ucznia
12 października 2021r. najmłodsze dzieci z Oddziału Przedszkolnego oraz najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej w Radkowicach dołączyły do pełnoprawnej społeczności przedszkolnej i szkolnej.
Na tle pięknej dekoracji przedszkolaki z grupy "Rybki" i Pierwszoklasiści zaprezentowali przygotowany program artystyczny. Doskonałym występem udowodnili, że są gotowi do wspólnej zabawy i sumiennej nauki. Po części artystycznej złożyli uroczyste ślubowanie, a pani Dyrektor dokonała aktu pasowania na przedszkolaka i ucznia.
46
- 13paź
VII Gminny Mam Talent - 24 października 2021 r. Chęciny
- 11paź
Warsztaty teatralne i zajęcia wokalne w Chęcinach
- 04paź
Terminarz Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych dla uczniów szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego w roku szkolnym 2021/2022
W roku szkolnym 2021/2022 wszystkie etapy Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych rozpoczynają się o godzinie 10:00.
Szczegółowe informacje dotyczące konkursów przedmiotowych znajdują się na stronie Kuratorium Oświaty w Kielcach pod adresem:
- Strona główna » Szkoły i organy prowadzące » Konkursy przedmiotowe
TERMINY KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2021/2022
- 04paź
Szanowni Mieszkańcy
Gmina Chęciny przystępuje do opracowania kluczowego gminnego dokumentu strategicznego tj. Strategii Rozwoju Gminy Chęciny na lata 2022-2030. Strategia będzie dokumentem, który wskazuje kierunki rozwoju społecznego, gospodarczego i przestrzennego gminy, pozwala sięgnąć po środki finansowe na ważne projekty m.in. z zakresu szeroko pojętej infrastruktury społecznej w nowej perspektywie unijnej, a co więcej za pomocą przeprowadzonych konsultacji (ankiety) pozwala poznać najpilniejsze potrzeby mieszkańców.
W związku z powyższym, zwracam się do Państwa z prośbą o czynny udział w badaniu ankietowym.
mgr inż. Robert Jaworski
Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny
Ankieta dostępna jest on-line:
https://ankieta.deltapartner.org.pl/strategia_rozwoju_gminy_checiny
Istnieje możliwość złożenia także wersji papierowej, szczegóły na www.checiny.pl
- 04paź
List Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej
Warszawa, 01.09.2021 r.
Drodzy Uczniowie!
Z 1 września rozległ się dzwonek rozpoczynający kolejny rok szkolny. Dzień szczególny, ponieważ wreszcie możecie wrócić do swoich klas. Ostatni rok zdalnej nauki na pewno był dla Was ciężki.
Pandemia zaburzyła nie tylko Waszą edukację, ale i dorastanie wśród rówieśników. Koronawirus, uśpiony przez lato, wciąż stanowi zagrożenie dla Waszej swobody.
Możecie nie dopuścić do ponownego zamknięcia szkół. Możecie zadbać o to, że będziecie mogli bezpiecznie wychodzić po zajęciach ze znajomymi czy wyjeżdżać na obozy lub wycieczki.
Odpowiedzią są szczepienia.
Porozmawiajcie z rodzicami i opiekunami. Wyjaśnijcie, że nie możecie pozwolić na kolejną izolację, że chcecie normalnie dojrzewać.
Od szczepień zależy nie tylko Wasze zdrowie czy bezpieczeństwo Waszych bliskich i przyjaciół, ale i Wasz rozwój oraz przyszłość.
Macie głos.
Z wyrazami szacunku
Andrzej Matyja
Prezes Naczelnej Rady LekarskiejWarszawa, 01.09.2021 r.
Drodzy Rodzice!
Zdrowie i życie Waszych dzieci jest w Waszych rękach. To zdanie nabiera jeszcze większego znaczenia ze względu na niemalejące zagrożenie nadejścia czwartej fali koronawirusa.
Poprzednia była tragiczna w skutkach. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2021 roku zmarło prawie 50 000 osób, z czego większość na COVID-19 lub jego powikłania. Zdaję sobie sprawę, że zaufanie do szczepień buduje się latami, ale to właśnie szczepienia pozwoliły nam zwalczyć ostatni atak pandemii, a kilkadziesiąt lat temu inne poważne choroby zakaźne. Bez nich byłoby to niemożliwe.
Obecnie pandemia wyhamowała dzięki sprzyjającej letniej aurze. Ma ona jednak charakter cykliczny. Czas trwania i zasięg każdej fali zmniejszają nasze działania, w tym szczególnie szczepienia.
Odczyny poszczepienne występują rzadko. Stanowią wyjątki i są niczym w porównaniu do powikłań po zachorowaniu na COVID-19. To ich powinniśmy się obawiać, bo to one mają wpływ na jakość życia, a rekonwalescencja jest ciężka i długa.
Zobaczcie, jak na rozwój Waszych dzieci wpłynęło zamknięcie szkół. Ucierpiały na tym ich edukacja i dojrzewanie. Przypomnijcie sobie ich zdalną naukę i własną pracę z domu.
To Wy podejmujecie decyzję o zaszczepieniu Waszych niepełnoletnich dzieci. Podejmijcie tę, dzięki której ich przyszłość, nasza przyszłość, będzie bezpieczna.
Zaszczepcie siebie i ich, abyśmy wszyscy mogli wrócić do normalności i swobodnego życia.
Z wyrazami szacunku
Andrzej Matyja
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej
- 04paź
Prężnie działający Wolontariat w SP w Radkowicach
Wolontariusze ze Szkoły Podstawowej w Rakowicach w dniach 1-3.10.2021r. ciężko pracowali, podczas zawodów sportowych o III Puchar Polski Kadetów i Kadetek
w Chęcinach.
Maria Pobocha zajęła miejsce przy stoliku sedziowskim, natomiast Mateusz i Krzysztof Zatora uświetlili otwarcie zawodów wspaniałą grą na gitarze i perkusji. Ogromne podziękowania od Klubu Zapaśniczego Znicz Chęciny.
Pani Dyrektor Jolanta Mróz otrzymała nagrodę uznania za wieloletnią współpracę z LKS Znicz Chęciny.3
- 04paź
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Dnia 1 października 2021 r. odbył się w naszej szkole XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia pod hasłem „Młodzi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają”.
Z tej okazji m.in. zorganizowano konkurs sprawdzający umiejętność tabliczki mnożenia, który przebiegał w II etapach. W czwartek spośród uczniów naszej szkoły wyłoniono Mistrzów Tabliczki Mnożenia poszczególnych klas szkoły podstawowej. W klasie III mistrzem została Karolina Rylska, w klasie IV Patryk Krzywicki, w klasie V Amelia Matysiak, w klasie VI Natalia Chabik, w klasie VII Katarzyna Król, a w klasie VIII Maria Pobocha.
W piątek Dzień Tabliczki Mnożenia oficjalnie rozpoczęła Pani Dyrektor Jolanta Mróz. Następnie Mistrzowie Tabliczki Mnożenia przystąpili do II etapu konkursu. Królowa Tabliczki Mnożenia została Maria Pobocha z klasy VIII.
Następnie wszyscy uczniowie klas III - VIII wzięli udział w podchodach matematycznych. Zostali podzieleni na 8 grup. Każda drużyna miała swoja unikatowa nazwę. Ich zadaniem było odwiedzenie 12 stacji zadaniowych, które zostały umieszczone w holu naszej szkoły. Przy każdej stacji uczniowie musieli rozwiązać zadanie. Tylko poprawna odpowiedz przeprowadzała uczestników przez wszystkie stacje w odpowiedniej kolejności. Na koniec zabawy każda grupa miała za zadanie pokolorować sowę- Logo ŚDTM.
Ponadto uczniowie mogli wykazać się sprawnością rzutów piłką do kosza oraz skakania na skakance, a przy tym popisać się umiejętnością posługiwania się tabliczką mnożenia w różnych sytuacjach.
Wśród uczniów Szkoły powołano Komisję Egzaminacyjną, która została zaopatrzona w losy. Jej zadaniem było przepytywanie starszych i młodszych kolegów oraz dorosłych ze znajomości tabliczki mnożenia. Chętni uczniowie Szkoły, którzy bezbłędnie udzielili odpowiedzi na 5 przykładów z mnożenia lub dzielenia otrzymywali pamiątkowe certyfikaty zdanego egzaminu. Najwięcej losów w tegorocznej akcji zdobyły uczennice klasy IV: Gabriela Mazur i Amelia Adamczyk, które otrzymały pamiątkowe certyfikaty i drobne upominki.
Komisja przetestowała również Dyrektora Szkoły, p. Jolantę Mróz, nauczycieli oraz pracowników Szkoły. Oczywiście wszyscy bez problemu otrzymali tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia.
Na zakończenie Pani Dyrektor wraz z koordynatorem, nauczycielką matematyki, p. Iwoną Łataś wręczyły uczniom dyplomy i rozdały upominki. Ten dzień upłynął nam w miłej atmosferze, a uczniom pokazał, że możemy uczyć się tabliczki mnożenia poprzez zabawę. Za udział w akcji i popularyzowanie matematyki wśród uczniów Szkoła Podstawowa w Radkowicach otrzymała certyfikat.
Gratulujemy Królowej Tabliczki Mnożenia, wszystkim Mistrzom i Ekspertom oraz dziękujemy za udział Egzaminatorom i uczestnikom.
I. Łataś
21
- 28wrz
Europejski Dzień Języków
Dzień 26 września jest dniem szczególnym dla wszystkich, którzy uczą się języków obcych oraz tych, którzy tych języków nauczają. 26 września to Europejski Dzień Języków. Jego idea służy promocji bogactwa kulturowego Europy i jest okazją, by zachęcać ludzi – bez względu na wiek – do nauki języków obcych.
W naszej szkole germanistka p. E.Jamka przygotowała uczniom klasy 7 i 8 różne quizy i zagadki językowe, które dotyczyły m.in. znajomości znanych budowli, flag czy podstawowych zwrotów w danym języku. Podsumowując trzeba zaznaczyć, że mamy prawdziwych POLIGLOTÓW!!!
Włącz się w święto wielojęzycznej Europy!
- 22wrz
Zjazd postaci bajkowych w Pacanowie
- 13wrz
Podziękowania
"Anioły są wśród nas spotykasz je co dzień,
znajomą mają twarz, rozejrzyj się, rozpoznasz je"
Zarząd SWRWR, Dyrektor Szkoły, Społeczność Uczniowska
i Pracownicy
składają serdeczne podziękowania
dla firmy LAFARGE Kopalni Dolomitu Radkowice za przeprowadzenie remontu łazienki na terenie
Szkoły Podstawowej w Radkowicach.
- 08wrz
Ogłoszenie o Walnym Zebraniu Sprawozdawczo – Wyborczym Stowarzyszenia Wspierającego Rozwój Wsi Radkowice
Zarząd Stowarzyszenia Wspierającego Rozwój Wsi Radkowice zwołuje Walne Zebranie Sprawozdawczo – Wyborcze. Zebranie odbędzie się w budynku Szkoły Podstawowej w Radkowicach w dniu 26 września 2021 roku (niedziela) o godz. 17.00 - I termin oraz w przypadku braku wymaganego kworum 17.30 - II termin.
Serdecznie zapraszamy wszystkich członków Stowarzyszenia oraz osoby chcące zostać członkami Stowarzyszenia.
Porządek obrad:
-
Otwarcie Walnego Zebrania.
-
Wybór przewodniczącego zebrania i protokolanta zebrania.
-
Stwierdzenie prawidłowości Walnego Zebrania oraz jego zdolnoścido podejmowania uchwał.
-
Przyjęcie porządku obrad:
-
Przyjęcie nowych członków SWRWR.
-
Sprawozdanie z działalności Zarządu Stowarzyszenia z uwzględnieniem sprawozdania finansowego za rok 2020.
-
Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania Zarząduz działalności Stowarzyszenia za rok 2020.
-
Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia bilansu Stowarzyszeniaza rok 2020.
-
Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej za rok 2020.
-
Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania Komisji Rewizyjnejz działalności Stowarzyszenia za rok 2020.
-
Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium ustępującym członkom Zarządu za rok 2020.
-
Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium członkom Komisji Rewizyjnejza 2020 r.
-
Wybór Zarządu Stowarzyszenia na kolejną kadencję.
-
Wybór Komisji Rewizyjnej na kolejną kadencję.
-
Podjęcie uchwał w sprawie wyborów.
-
Wolne wnioski.
-
Zakończenie Walnego Zebrania
Zarząd SWRWR
-
- 07wrz
Ostatnie dni głosowania w konkursie TOP Inwestycje Komunalne 2021!
Park Miejski w Chęcinach jest już w pierwszej dziesiątce rankinguGłosujmy - razem możemy więcej!
Dzięki Wam Chęciny z liczbą głosów ponad 450 (stan na 7.09) zdecydowanie wyprzedziły już takie duże miasta jak Kraków, Toruń, Gdańsk czy Bydgoszcz. Możemy jednak walczyć dalej – na inwestycje można głosować do najbliższej niedzieli, 12 września, do godziny 12.00.
Celem konkursu Top Inwestycje Komunalne jest prezentacja skali inwestycji realizowanych prze samorządy i spółki komunalne oraz ich prorozwojowego efektu dla gospodarki, regionu i mieszkańców. Organizatorzy chcą w ten sposób docenić tych, którzy dzięki śmiałym decyzjom inwestycyjnym stają się liderami środowiska, wyznaczają trendy.
Najlepsi zostaną wyłonieni w dwóch niezależnych głosowaniach: przez Radę Konsultacyjną oraz Czytelników, którzy wskażą ich w internetowym głosowaniu. Konkurs Top Inwestycje Komunalne to inicjatywa Grupy PTWP - organizatora Wschodniego Kongresu Gospodarczego oraz redakcji PortalSamorzadowy.pl.
- 07wrz
List Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej skierowany do Rodziców oraz Uczniów w sprawie szczepień
Warszawa, 01.09.2021 r.
Drodzy Uczniowie!
Z 1 września rozległ się dzwonek rozpoczynający kolejny rok szkolny. Dzień szczególny, ponieważ wreszcie możecie wrócić do swoich klas. Ostatni rok zdalnej nauki na pewno był dla Was ciężki.
Pandemia zaburzyła nie tylko Waszą edukację, ale i dorastanie wśród rówieśników. Koronawirus, uśpiony przez lato, wciąż stanowi zagrożenie dla Waszej swobody.
Możecie nie dopuścić do ponownego zamknięcia szkół. Możecie zadbać o to, że będziecie mogli bezpiecznie wychodzić po zajęciach ze znajomymi czy wyjeżdżać na obozy lub wycieczki.
Odpowiedzią są szczepienia.
Porozmawiajcie z rodzicami i opiekunami. Wyjaśnijcie, że nie możecie pozwolić na kolejną izolację, że chcecie normalnie dojrzewać.
Od szczepień zależy nie tylko Wasze zdrowie czy bezpieczeństwo Waszych bliskich i przyjaciół, ale i Wasz rozwój oraz przyszłość.
Macie głos.
Z wyrazami szacunku,
Andrzej Matyja
Prezes Naczelnej Rady LekarskiejWarszawa, 01.09.2021 r.
Drodzy Rodzice!
Zdrowie i życie Waszych dzieci jest w Waszych rękach. To zdanie nabiera jeszcze większego znaczenia ze względu na niemalejące zagrożenie nadejścia czwartej fali koronawirusa.
Poprzednia była tragiczna w skutkach. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2021 roku zmarło prawie 50 000 osób, z czego większość na COVID-19 lub jego powikłania. Zdaję sobie sprawę, że zaufanie do szczepień buduje się latami, ale to właśnie szczepienia pozwoliły nam zwalczyć ostatni atak pandemii, a kilkadziesiąt lat temu inne poważne choroby zakaźne. Bez nich byłoby to niemożliwe.
Obecnie pandemia wyhamowała dzięki sprzyjającej letniej aurze. Ma ona jednak charakter cykliczny. Czas trwania i zasięg każdej fali zmniejszają nasze działania, w tym szczególnie szczepienia.
Odczyny poszczepienne występują rzadko. Stanowią wyjątki i są niczym w porównaniu do powikłań po zachorowaniu na COVID-19. To ich powinniśmy się obawiać, bo to one mają wpływ na jakość życia, a rekonwalescencja jest ciężka i długa.
Zobaczcie, jak na rozwój Waszych dzieci wpłynęło zamknięcie szkół. Ucierpiały na tym ich edukacja i dojrzewanie. Przypomnijcie sobie ich zdalną naukę i własną pracę z domu.
To Wy podejmujecie decyzję o zaszczepieniu Waszych niepełnoletnich dzieci. Podejmijcie tę, dzięki której ich przyszłość, nasza przyszłość, będzie bezpieczna.
Zaszczepcie siebie i ich, abyśmy wszyscy mogli wrócić do normalności i swobodnego życia.
Z wyrazami szacunku
Andrzej Matyja
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiejlist-prezesa-naczelnej-rady-lekarskiej-skierowany-do-rodzicow-oraz-uczniow-w-sprawie-szczepien.pdf
- 02wrz
List Ministra Edukacji i Nauki z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2021/2022
z radością i optymizmem rozpoczynamy nowy rok szkolny 2021/2022. Cieszymy się,
że po długotrwałym okresie nauki zdalnej uczniowie i nauczyciele wracają do swoich szkolnych obowiązków. Wiemy, jak ważny dla rozwoju intelektualnego i społecznego młodego człowieka jest bezpośredni kontakt z nauczycielem oraz możliwość przebywania
w grupie rówieśniczej. Wspólnota szkolna ma nieocenioną wartość.Aby od 1 września nauka mogła odbywać się w sposób stacjonarny, Ministerstwo Edukacji
i Nauki przez całe wakacje realizowało działania ukierunkowane na bezpieczny powrót
do szkół. We współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym opracowaliśmy wytyczne sanitarne. Są one wsparciem dla dyrektorów szkół w organizacji procesu nauki. Wspólnie z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych zapewniamy także środki bezpieczeństwa dla szkół – stacje dezynfekujące z funkcją mierzenia temperatury, termometry bezdotykowe, maseczki, rękawiczki i płyny do dezynfekcji. Stale zachęcamy również do szczepień nauczycieli oraz dzieci od 12. roku życia i prowadzimy akcję informacyjną w tej sprawie. Bezpieczeństwo uczniów, nauczycieli, pracowników szkół
oraz rodziców to obecnie jedno z kluczowych zadań Ministerstwa Edukacji i Nauki.Realizujemy także programy wsparcia uczniów po długotrwałym okresie kształcenia
na odległość, które rozpoczęliśmy już wiosną tego roku. Chcemy aktywnie przeciwdziałać negatywnemu wpływowi nauki zdalnej na rozwój dzieci i młodzieży, dlatego opracowaliśmy „Narodowy Program Wsparcia Uczniów po Pandemii” i przeznaczyliśmy na jego realizację dodatkowe środki. Przedsięwzięcie obejmuje działania związane ze zdrowiem (profilaktyka krótkowzroczności), poprawą kondycji fizycznej, wsparciem psychologiczno-pedagogicznym, jak również z pomocą w opanowaniu i utrwaleniu materiału.„Narodowy Program Wsparcia Uczniów po Pandemii” to kompleksowy projekt, którego celem jest wyrównywanie szans edukacyjnych i pobudzanie młodych ludzi do rozwijania swoich zainteresowań. Idea równego dostępu do wiedzy i stwarzania uczniom
jak najlepszych szans do rozwoju – niezależnie od ich miejsca zamieszkania – była także impulsem do opracowania projektu Stref Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności.
Będą to lokalne centra nauki, do których zostaną przeniesione najlepsze doświadczenia edukacyjne i wystawiennicze Centrum Nauki Kopernik. Projekt zakłada powstanie takich placówek w 32 miejscowościach w całej Polsce. Dzięki nim uczniowie będą mogli uczestniczyć w pasjonujących doświadczeniach, w atrakcyjny sposób zdobywać wiedzę
i poznawać najnowsze osiągnięcia oraz zdobycze nauki blisko swojej szkoły, a także miejsca zamieszkania. Pierwsze pilotażowe Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności zostaną uruchomione jeszcze w tym roku, a kolejne w latach 2022-2023.Nowy rok szkolny to także czas rozpoczęcia nowych przedsięwzięć edukacyjnych
i wychowawczych. Jednym z nich jest projekt „Poznaj Polskę”, który startuje już 6 września. W ramach tego programu szkoły otrzymają środki na dofinansowanie wyjazdów do muzeów, miejsc pamięci, obiektów kultury czy instytucji popularyzujących osiągnięcia nauki.
To pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie, które w tak dużym stopniu wspiera edukację patriotyczną. Gorąco zachęcam młodych ludzi do udziału w tym projekcie, do poznawania polskiej historii i miejsc ważnych dla naszej tożsamości narodowej.U progu nowego roku szkolnego składam wszystkim uczniom najlepsze życzenia. Starajcie się jak najlepiej wykorzystać nadchodzący czas, aby w czerwcu przyszłego roku
móc z satysfakcją odebrać szkolne świadectwa. Dążcie do poszerzania swojej wiedzy, a także do rozwijania własnych pasji oraz talentów. Spełniajcie marzenia i realizujcie ambitne cele. Pamiętajcie, aby ze wszystkich szkolnych sytuacji, nawet z niepowodzeń, czerpać doświadczenie i naukę na przyszłość.Najlepsze życzenia kieruję także do wszystkich nauczycieli i wychowawców, dziękując
za wspieranie młodych ludzi w trudnym czasie pandemii. W nowym roku szkolnym będą Państwo nie tylko przekazywać wiedzę, ale także kształtować postawy i charaktery młodych ludzi. Życzę, aby najbliższe miesiące obfitowały w sukcesy edukacyjne i wychowawcze.
Dla swoich uczniów są Państwo autorytetami i mistrzami, którzy przygotowują ich do wejścia w dorosłe życie.Wszystkim nauczycielom, uczniom i rodzicom życzę spokojnego i bezpiecznego nowego roku szkolnego 2021/2022. Mam nadzieję, że nauka stacjonarna będzie trwała w szkołach nieprzerwanie do przyszłorocznych wakacji.
Z wyrazami szacunku
Przemysław Czarnek
Minister Edukacji i Nauki
Archiwum Aktualności