W dniu 14 marca 2022 r. obchodziliśmy w naszej szkole Święto Liczby Pi. W tym roku święto tej niezwykle popularnej stałej matematycznej (3.1415926…) uczciliśmy na poważnie i na wesoło. Obchody Święta liczby Pi rozpoczęły się od przedstawienia paru informacji na temat Ludolfiny, czyli liczby Pi. Następnie uczniowie klas: I - VIII rozpoczęli rywalizację konkursową, musieli wykazać się zarówno wiedzą teoretyczną, jak i umiejętnościami praktycznymi. Pierwszym zadaniem każdej z sześciu grup było ułożenie jak największej liczby słów (rzeczowników) zaczynających się na “Pi”. Zwycięska grupa ułożyła, aż 64 wyrazy. Następną konkurencją było wykonanie plakatu pod hasłem „Liczba Pi. Zadaniem uczniów było przedstawienie wylosowanego.wcześniej hasła rozpoczynającego się na Pi. Kolejnymi zmaganiami uczestników było ułożenie puzzli przedstawiających liczbę Pi oraz wykonanie liczby Pi w 3-D. Finałową konkurencją był konkurs na zapamiętanie jak największej liczby cyfr rozwinięcia liczby Pi. „Mistrzem Liczby Pi” została Marysia Pobocha z klasy VIII. Serdecznie gratulujemy!
Ukoronowaniem Dnia Liczby Pi był słodki poczęstunek oraz wręczenie upominków. Wszystkim serdecznie dziękujemy i gratulujemy oraz mamy nadzieję, że zaproponowane konkurencje były ciekawe, a nasi uczniowie zapamiętali co nieco o Pi.
Kilka informacji o liczbie Pi: Zwana także ludolfiną.
Określenie ludolfina pochodzi od Ludolpha van Ceulena, który zyskał sławę przedstawiając tę liczbę z dokładnością do 35 miejsc po przecinku. Nazwa liczby Pi pochodzi od greckiego słowa perimetron, które oznacza obwód .Stała Archimedesa, definiowana jest jako stosunek obwodu koła do długości średnicy. Liczba π jest liczbą niewymierną, co oznacza, że nie może być zapisana jako iloraz dwóch liczb całkowitych. Udowodnił to w roku 1761 Johann Heinrich Lambert. Liczbę Pi możemy zaokrąglić do około 3,14.