• Pedagog szkolny

Kim jest pedagog szkolny?

Pedagog szkolny jest osobą, która współpracuje z nauczycielami, dyrekcją i rodzicami na rzecz oraz w interesie ucznia. Wspiera, prowadzi mediacje, pomaga uczniom zmagać się z trudnościami: z nauką, z adaptacją w szkole, w kontaktach z rodzicami, rówieśnikami, nauczycielami. Ma na uwadze nie tylko problemy, ale i możliwości dzieci oraz młodzieży.

Pedagog szkolny to stanowisko w systemie oświaty w Polsce, wprowadzone decyzją Ministra Oświaty i Wychowania w roku szkolnym 1973/1974. Wytyczne określające szczegółowe zadania pedagoga szkolnego zawiera załącznik do zarządzenia w sprawie pracy nauczyciela - pedagoga szkolnego wydany 7 listopada 1975 roku.

Zadania pedagoga szkolnego

Rola i zadania pedagogów szkolnych w oświacie zostały sformułowane i opisane w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 7 stycznia 2003 roku w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.

Najważniejszym aktem prawnym, który zawiera wykaz podstawowych obowiązków pedagoga jest rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach. Wynika z niego, że do zadań pedagoga szkolnego między innymi należy:

• prowadzenie badań i działań diagnostycznych uczniów,
          • działania interwencyjne i mediacyjne w sytuacjach kryzysowych,
          • udzielanie pomocy pedagogiczno-psychologicznej adekwatnej do rozpoznanych potrzeb,
          • diagnozowanie sytuacji wychowawczych w przedszkolu, szkole lub placówce,
          • prowadzenie profilaktyki uzależnień oraz innych problemów dzieci i młodzieży,
          • minimalizowanie efektów zaburzeń rozwojowych, profilaktyka zaburzeń zachowania, inicjowanie różnych form pomocy na rzecz uczniów,
          • pomoc rodzicom i nauczycielom w rozpoznawaniu i rozwijaniu predyspozycji i uzdolnień uczniów,
          • wspieranie wychowawców, nauczycieli i innych specjalistów w procesie pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

Zwrócić się do pedagoga,gdy:

Czujesz, że nikt Cię nie rozumie, jesteś samotny.
          Nie potrafisz porozumieć się z nauczycielem.
          Masz problemy rodzinne, znajdujesz się w trudnej sytuacji materialnej.
          Masz problem i nie wiesz jak go rozwiązać.
          Chcesz podzielić się swoją radością, sukcesem.
          Chciałbyś z kimś porozmawiać.
          Chciałbyś pomóc innym, nie wiesz, w jaki sposób.
          Masz ciekawe pomysły, którymi chcesz się podzielić.
          Przyjdź także z każdą sprawą, z którą sam nie potrafisz sobie poradzić

Godziny pracy pedagoga szkolnego p. Anity Sałek:

PUDEŁKO EMOCJI - ZAJRZYJ!!!!

pudelko_zlosci_pdf.pdf