• Szkoła Promująca Zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem

• Założenia programu:

Celem głównym jest kształtowanie postaw prozdrowotnych wśród uczniów szkół wszystkich typów w oparciu o zasady prewencji pierwotnej nowotworów zawarte w Europejskim Kodeksie Walki z Rakiem.

Cele szczegółowe:

1.      Zwiększenie zakresu wiedzy uczniów na temat roli poszczególnych elementów stylu życia w profilaktyce nowotworów złośliwych poprzez zapoznanie z zaleceniami Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem.

2.      Zmotywowanie młodzieży do prowadzenia zdrowego stylu życia poprzez kształtowanie umiejętności dokonywania prozdrowotnych wyborów oraz modyfikacji negatywnych zachowań zdrowotnych.

3.      Budowanie wśród dzieci i młodzieży szkolnej postawy świadomej odpowiedzialności             za swoje zdrowie.

Oczekiwane efekty: Znajomość zasad prewencji pierwotnej nowotworów wśród dzieci                      i młodzieży uczestniczących w programie oraz wzrost prozdrowotnych postaw w powyższej grupie w oparciu o świadome wybory zdrowotne.

Adresaci programu:

Uczniowie szkół podstawowych (klasy IV- VI), gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych             i ich rodzice.

Główny organizator programu:

• Ministerstwo Zdrowia

Organizator i koordynator na poziomie wojewódzkim:

• Świętokrzyskie Centrum Onkologii

Partnerzy programu:

• Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty
          • Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli
          • Państwowa Inspekcja Sanitarna.

Realizację zajęć dla młodzieży poprzedzą:

·         Konferencja dla dyrektorów szkół, której celem jest przedstawienie założeń i sposobu realizacji projektu w regionie

·         Warsztaty edukacji onkologicznej dla wychowawców i pedagogów (cztery edycje:                 w Jędrzejowie - 17 października 2013, Skarżysku - Kamiennej - 21 października 2013, Opatowie - 23 października 2013 i Kielcach - 24 października 2013).

Formy zajęć edukacyjnych dla uczniów:

• 45-minutowe zajęcia z wychowawcą lub pedagogiem w oparciu o prezentację                      i materiały przygotowane przez specjalistów ze Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.
          • Spotkania edukacyjne dla uczniów ze specjalistami z zakresu prewencji nowotworów, profilaktyki antytytoniowej.

Przykładowe propozycje dodatkowych działań do realizacji w programie:

• Warsztaty antytytoniowe „Dziękuję- nie palę”,
          • Spotkania edukacyjne dla rodziców uczniów.

Każda szkoła, która przystąpi do programu powinna:

• przekazać informację potwierdzającą realizację zajęć w szkole (załącznik nr 1).

Materiały dla realizatorów programu:

• prezentacja multimedialna z konspektem zajęć - wersja dla uczniów szkoły podstawowej,
          • prezentacja multimedialna z konspektem zajęć - wersja dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych,
          • egzemplarze Kodeksu Walki z Rakiem - wersja pełna dla nauczycieli,
          • egzemplarze Kodeksu Walki z Rakiem - wersja populacyjna dla rodziców uczniów,
          • egzemplarze Kodeksu Walki z Rakiem - wersja komiksowa dla dzieci i młodzieży,
          • plakaty promujące zalecenia Kodeksu.