Regulaminy rekrutacji
Zasady rekrutacji do oddziałów przedszkolnych
w Szkole Podstawowej w Radkowicach
Zgodnie z ustawą z dnia 14.12.2016r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2016 r. poz. 35) od roku szkolnego 2017/2018 zmieniają się zasady naboru dzieci do oddziałów przedszkolnych.
1. Do Oddziału Przedszkolnego w Radkowicach przyjmuje się kandydatów zamieszkałych na obszarze gminy Chęciny i spoza niej.
2. Na dany rok szkolny przyjmowane są dzieci 2,5;3;4;5-letnie .
3. Rodzice dzieci, które uczęszczały do Oddziału Przedszkolnego w Radkowicach i będą tu kontynuować wychowanie przedszkolne, składają deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego (Załącznik nr 1). W sytuacji, kiedy rodzic/prawny opiekun dziecka nie złoży stosownej deklaracji w wyznaczonym terminie, będzie to jednoznaczne z tym, że dziecko nie będzie kontynuowało edukacji przedszkolnej w Oddziale Przedszkolnym w Radkowicach.
4. Rodzice/prawni opiekunowie dzieci, które dotychczas nie uczęszczały do Oddziału Przedszkolnego w Radkowicach, składają wniosek o przyjęcie dziecka (Załącznik nr 2).
5. W przypadku większej liczby kandydatów niż wolnych miejsc w pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę następujące równorzędne kryteria o wartości 25 pkt. każde:
- wielodzietność rodziny kandydata (troje i więcej dzieci),
- niepełnosprawność kandydata,
- niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata,
- niepełnosprawność obojga rodziców kandydata,
- niepełnosprawność rodzeństwa kandydata,
- samotne wychowywanie kandydata w rodzinie,
- objęcie kandydata pieczą zastępczą.6. Do wniosku o przyjęcie dziecka dołącza się dokumenty potwierdzające spełnianie przez kandydata ww. kryteriów:
- oświadczenie o wielodzietności rodziny kandydata (Załącznik nr 3),
- orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność kandydata,
- oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka (Załącznik nr 4),
- dokument poświadczający objęcie dziecka pieczą zastępczą.7. Dodatkowe kryteria określone przez organ prowadzący:
- dziecko zamieszkałe w Radkowicach – 10 pkt,
- dziecko obojga rodziców/prawnych opiekunów pracujących zawodowo, uczących się w trybie dziennym - 8 pkt,
- dziecko, którego rodzeństwo kontynuować będzie edukację przedszkolną w Oddziale Przedszkolnym w Radkowicach - 5 pkt,8. W przypadku uzyskania jednakowej ilości punktów z ww. kryteriów dopuszcza się możliwość zastosowania dodatkowego kryterium: kryterium dochodu na osobę w rodzinie kandydata.
9. Złożenie podpisanego przez rodzica/prawnego opiekuna dziecka wniosku o przyjęcie jest równoznaczne z potwierdzeniem zgody na proponowane warunki i zobowiązaniem się do ich przestrzegania.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z dnia 3 stycznia 2014 r.).
Zasady rekrutacji do oddziału przedszkolnego
w Szkole Podstawowej w Radkowicach
dla dzieci obowiązanych odbyć roczne przygotowanie przedszkolne
I. Zasady rekrutacji dzieci tworzy się na podstawie obowiązujących przepisów:
a) ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (tekst jednolity - Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.)
b) rozporządzenia MENiS z dnia 20 lutego 2004 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół publicznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych (Dz.U. z 2004r. Nr 26, poz. 232 z późn zm.)
c) rozporządzenia MEN z dnia 4 października 2001 r. w sprawie przyjmowania osób nie będących obywatelami polskimi do publicznych przedszkoli, szkół, zakładów kształcenia nauczycieli i placówek (Dz.U. z 2001r. Nr 131, poz. 1458)
d) Statut Szkoły
e) Zgodnie z ustawą z dnia 14.12.2016r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2016 r. poz. 35) od roku szkolnego 2017/2018 zmieniają się zasady naboru dzieci do oddziałów przedszkolnych.
II. Obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne:
- Dziecko w wieku 6 lat jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu, oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej lub w innej formie wychowania przedszkolnego.
- Obowiązek, o którym w mowa w p.1 rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat.
- W przypadku dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wychowaniem przedszkolnym może być objęte dziecko w wieku powyżej 6 lat, nie dłużej jednak niż do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 10 lat. Obowiązek ten rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym dziecko rozpocznie spełnianie obowiązku szkolnego. Obowiązek szkolny tych dzieci może być odroczony do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 10 lat.
III. Zasady rekrutacji
1. Do oddziału przedszkolnego przyjmuje się kandydatów zamieszkałych na obszarze Gminy Chęciny i spoza niej.2.W przypadku większej liczby kandydatów spełniających warunek, o którym mowa w ust. 1, niż liczba wolnych miejsc, na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę łącznie następujące kryteria:
1) wielodzietność rodziny kandydata;
2) niepełnosprawność kandydata;
3) niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata;
4) niepełnosprawność obojga rodziców kandydata;
5) niepełnosprawność rodzeństwa kandydata;
6) samotne wychowywanie kandydata w rodzinie;
7) objęcie kandydata pieczą zastępczą.
Wszystkie wymienione kryteria są tak samo ważne. Za spełnienie każdego z tych kryteriów kandydat otrzymuje 5 pkt.
3. W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego lub jeżeli po zakończeniu tego etapu szkoła nadal dysponuje wolnymi miejscami, na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę następujące kryteria:
1. Miejsce pracy rodziców (opiekunów) znajduje się w pobliżu szkoły
2. W szkole obowiązek szkolny spełnia rodzeństwo kandydata
3. W pobliżu szkoły zamieszkują krewni dziecka wspierający rodziców (opiekunów) w zapewnieniu mu należytej opieki
Wszystkie wymienione kryteria są tak samo ważne. Za spełnienie każdego z tych kryteriów kandydat otrzymuje 2 pkt.
4. Na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego może być brane pod uwagę kryterium dochodu na osobę w rodzinie kandydata. Kryterium dochodu określa organ prowadzący. Spełnianie tego kryterium jest potwierdzane oświadczeniem rodzica kandydata.
5. Kandydaci zamieszkali poza obszarem Gminy Chęciny mogą być przyjęci do oddziału przedszkolnego, jeżeli po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego zgodnie z p. 2-4, szkoła nadal dysponuje wolnymi miejscami. W przypadku większej liczby kandydatów zamieszkałych poza obszarem gminy przeprowadza się postępowanie rekrutacyjne zgodnie z p. 2-4
6. Wniosek o przyjęcie do oddziału przedszkolnego składa się do Dyrektora Szkoły w wyznaczonym terminie. Wniosek o przyjęcie należy pobrać z sekretariatu szkoły i wraz z odpowiednimi dokumentami złożyć w terminach określonych w p. III.
7. Do wniosku dołącza się:
1) dokumenty potwierdzające spełnianie przez kandydata kryteriów, o których mowa w p.2:
- oświadczenie o wielodzietności rodziny kandydata,
- orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność, orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności
- prawomocny wyrok sądu rodzinnego orzekający rozwód lub separację lub akt zgonu oraz oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem,
- dokument poświadczający objęcie dziecka pieczą zastępczą
- oświadczenia dotyczące kryteriów określonych dla drugiego etapu rekrutacji
- oświadczenie o dochodzie na osobę w rodzinie kandydata - jeżeli organ prowadzący określił kryterium dochodu na osobę w rodzinie kandydata.
8. O przyjęciu decyduje suma punktów uzyskanych za poszczególne kryteria.
9. Wyniki rekrutacji podane są do publicznej wiadomości poprzez umieszczenie ich w widocznym miejscu szkoły.
10. Postępowanie rekrutacyjne przeprowadza komisja powołana przez Dyrektora Szkoły, która działa w oparciu o przepisy Ustawy o Systemie Oświaty.
11. Od decyzji komisji rekrutacyjnej przysługuje prawo odwołania w trybie określonym przez przepisy Ustawy o Systemie Oświaty (art. 20 z c).
12. Jeżeli po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego szkoła nadal dysponuje wolnymi miejscami w oddziale przedszkolnym Dyrektor Szkoły przeprowadza postępowanie uzupełniające. Postępowanie uzupełniające powinno zakończyć się do końca sierpnia roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, na który jest przeprowadzane postępowanie rekrutacyjne. Do postępowania uzupełniającego stosuje się ww. zasady rekrutacji.
IV. Dodatkowe informacje można uzyskać w sekretariacie szkoły lub pod nr telefonu 41 31 51 778.
Zasady rekrutacji uczniów do klasy pierwszej
spoza obwodu Szkoły Podstawowej w Radkowicach
Nabór uwzględnia zmiany ustawy o systemie oświaty przyjęte dnia 14 grudnia 2016r. przez Sejm.
Są to:- obowiązek szkolny od 7 roku życia,
- prawo dziecka do rozpoczęcia edukacji szkolnej - na wniosek Rodziców - od 6 roku życia.
I. Zasady rekrutacji dzieci tworzy się na podstawie obowiązujących przepisów.
a) ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (tekst jednolity - Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.)
b)§ 1 Statutu Szkoły.
II. Obowiązek szkolny
1. W przypadku, gdy dziecko nie posiada pozytywnej opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej o możliwości rozpoczęcia spełniania obowiązku szkolnego kontynuuje przygotowanie w Oddziale Przedszkolnym.
III. Zasady rekrutacji
1. Do klasy pierwszej przyjmuje się z urzędu dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły.
2. Na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) dziecko zamieszkałe poza obwodem może zostać przyjęte do pierwszej klasy jedynie w przypadku, gdy szkoła dysponuje wolnymi miejscami.
3.Wniosek o przyjęcie należy pobrać z sekretariatu szkoły i wraz z odpowiednimi dokumentami złożyć w terminach określonych w p. III.
4. Decyzję o przyjęciu ucznia do szkoły podejmuje Dyrektor Szkoły.
5. W przypadku, gdy liczba wniosków rodziców (prawnych opiekunów) o przyjęcie do szkoły dziecka zamieszkałego poza obwodem szkoły jest większa niż liczba wolnych miejsc, którymi dysponuje szkoła, dzieci przyjmuje się z uwzględnieniem następujących kryteriów oraz sposobu ich przeliczania:
A. Kryteria uwzględniające potrzeby osób objętych szczególną opieką Państwa:
1). wielodzietność rodziny kandydata (gdy rodzina wychowuje co najmniej troje dzieci)
2). niepełnosprawność kandydata
3). niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata
4). niepełnosprawność obojga rodziców kandydata
5). niepełnosprawność rodzeństwa kandydata
6). samotne wychowywanie kandydata przez rodzica
7). objęcie kandydata pieczą zastępczą
Wszystkie wymienione kryteria są tak samo ważne. Za spełnienie każdego z tych kryteriów kandydat otrzymuje 5 pkt.
B. Kryteria uwzględniające potrzeby rodziny i środowiska lokalnego:
1). Miejsce pracy rodziców (opiekunów) znajduje się w pobliżu szkoły
2). W szkole obowiązek szkolny spełnia rodzeństwo kandydata
3). W obwodzie szkoły zamieszkują krewni dziecka wspierający rodziców (opiekunów) w zapewnieniu mu należytej opieki
Wszystkie wymienione kryteria są tak samo ważne. Za spełnienie każdego z tych kryteriów kandydat otrzymuje 2 pkt.
6. O przyjęciu decyduje suma punktów uzyskanych za poszczególne kryteria.
7. W sprawie przydziału dzieci przyjętych do szkoły do określonych oddziałów klasowych, decyzję podejmuje Dyrektor Szkoły.
8. Wyniki rekrutacji podane są do publicznej wiadomości poprzez umieszczenie ich w widocznym miejscu szkoły.
9. Postępowanie rekrutacyjne przeprowadza komisja powołana przez Dyrektora Szkoły, która działa w oparciu o przepisy Ustawy o Systemie Oświaty.
10. Od decyzji komisji rekrutacyjnej przysługuje prawo odwołania w trybie określonym przez przepisy Ustawy o Systemie Oświaty (art. 20 z c).
IV. Dzieci nie będące obywatelami polskimi
Dzieci nie będące obywatelami polskimi przyjmowane są do szkoły na warunkach i w trybie dotyczącym obywateli polskich.
V. Dodatkowe informacje można uzyskać w sekretariacie szkoły lub pod nr telefonu 41-315-17-78.